Maroko Family 4x4 Ferie 2024 - różne Terminy
kiedy
13.01-20.01
28.01-04.02
11.02-18.02
2024
liczba dni
8
liczba miejsc
6 aut
cena
1179-4099 EUR
Wyprawa rodzinna 4×4 Maroko (wydmy Erg Chigaga przez Wąwóz Todha) na ferie 2024
UWAGA:wszystkie rezerwacje do końca listopada mają obniżone ceny (podane poniżej)
Wyprawę przygotowałam dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w pięknie południowego Maroka, wędrując po starożytnych kazbach i rozkoszując się wspaniałością majestatycznych gór Atlasu z jednodniową przerwą na pustyni i kolejnym dniem na zwiedzanie Marrakeszu. Dla tych wszystkich, którzy wolą wybrać nieco mniej uczęszczaną drogę i poznać podczas naszej przygody 4×4 autentyczne Maroko. Dla tych, którzy chcą doświadczyć nieba usianego gwiazdami podczas nocy na pustyni wśród dzikich i naturalnych wydm Erg Chigaga, do których dotrzemy naszymi autami terenowymi. I wreszcie dla tych, którzy chcą poznać marokańską kuchnię, historię i wyruszyć na ciekawe spotkania z mieszkańcami kraju. To nie jest wycieczka, tylko wyprawa, podczas której sami pokierujecie Toyotami Prado z napędem 4×4, doświadczycie autentycznej marokańskiej gościnności i posmakujecie wyśmienitego marokańskiego jedzenia. Dla wszystkich, którzy chcą przywitać dzień pośrodku pustyni, w namiotach na campie ulokowanym z dala od zgiełku i świateł miasta, do którego nie prowadzi GPS tylko nasz marokański przewodnik i ślady opon na piasku, jeśli nie zdmuchnął ich wiatr.
Dla wszystkich, którzy lubią poczuć majestat historii, piękno otaczających krajobrazów, piasek między stopami i rozgwieżdżone niebo nad sobą w towarzystwie pasjonatów podróży, zapraszam do Maroka! Czekam na Was
Na wyprawę zapraszam wszystkich, w tym rodziny z dziećmi od lat 7,
Terminy wyprawy: 13.01 – 20.01.2024r. (termin pod loty z Warszawy i Wrocławia do Agadiru) oraz 28.01.2024-04.02.2024r. (termin pod loty z Krakowa do Agadiru) oraz 11.02-18.02 (termin pod loty z Warszawy i Wrocławia do Agadiru)
plan wyprawy
dzień pierwszy
Przylot do Agadiru na „własną rękę” i nocleg w hotelu 4*.
Program dostosowany jest do przylotów z Warszawy i Wrocławia w dniu 13 stycznia 2024r. i wylotów do tych miast w dniu 20 stycznia 2024r. (ferie dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie) zaś w drugim terminie do wylotów/przylotów z Krakowa w dniach 28 stycznia 2024r. /4 luty 2024 (ferie ubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie) .
Trzeci termin dostosowany jest do przylotów z Warszawy i Wrocławia w dniu 11 lutego 2024/18 lutego 2024r. (ferie kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)
Można oczywiście lecieć w innych dniach i z innych miejscowości – chętnie omówię możliwości.
dzień drugi
Dzień 2: Agadir – Marrakesz (248 km ok. 3 h jazdy autokarem)
po śniadaniu, o g. 9.30 pojedziemy autokarem z hotelu w Agadirze do Marrakeszu. Tę 3-godzinną podróż wykorzystamy by się poznać nieco bliżej zanim przesiądziemy się do własnych aut 4×4. Gdy dotrzemy do Marrakeszu i już zostawimy nasze bagaże, udamy się na spacer z przewodnikiem polskojęzycznym. Odwiedzimy najbardziej charakterystyczne dla Marrakeszu miejsca, zobaczymy meczet, medresę, Plac Jemaa el-Fna. Będziemy też na souku, by sprawdzić nasze umiejętności targowania się. To będzie niezapomniany dzień, w którym odkryjecie magię małych, krętych uliczek, niezliczonych placyków i przeniesiecie się w świat niezwykłych kolorów i zapachów! Wieczorem czeka nas wspólna kolacja składająca się z marokańskich specjałów.
dzień trzeci
Dzień 3: Marrakesz – Ait Ben Haddou (185 km)
O g. 9.00 zapakujemy się ponownie do autokaru, by pojechać odebrać nasze auta 4×4 i wyruszyć ku naszej dalszej marokańskiej przygodzie! Z Czerwonego Miasta (tak się mówi o Marrakeszu dzięki czerwonej glinie użytej do jego budowy) wyjedziemy od strony południowej i przekroczymy wietrzne góry Atlasu Wysokiego i Przełęcz Tizi Ntichka. Opuścimy główną drogę i mniej uczęszczanymi szlakami udamy się do Telouet Kasbah, znajdującego się na dawnym szlaku karawan z Sahary przez góry Atlas do Marrakeszu. Kasbah był siedzibą władców z rodziny El Glaoui, stąd czasem nazywany jest też Pałacem Glaoui. Został jednak opuszczony i splądrowany po tym, jak ostatni Pasza uciekł z kraju w ślad za wyjazdem Francuzów w 1956. Choć nigdy nie ukończony, jest pełen ozdób, będziemy mogli podziwiać architekturę mauretańską i płytki zellige.
Do Ait Ben Haddou dojedziemy późnym popołudniem. Zdążymy jeszcze zwiedzić światowej sławy osadę (ksar) Ait Ben Haddou, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie kręcono Gladiatora, Grę o Tron i wiele znaczących dzieł filmowych. Jest ozdobiona krenelowanymi wieżami i budynkami wzbogaconymi w motywy geometryczne i stanowi jedno z bardziej urokliwych tego typu miejsc w całym Maroku. W toku jest obecnie program prac renowacyjnych, mający zachęcić do wzrostu liczby ludności tej wsi, w której obecnie mieszka zaledwie pięć rodzin.
Po całym dniu jazdy i zwiedzania udamy się na nocleg do pensjonatu w Ait Ben Haddou, gdzie zjemy wspólnie marokańską kolację.
PS> Gdy będzie już uzbierana grupa i taka będzie wola Wyprawowiczów, możemy też podjechać do pobliskiego Warzazat (Ouarzazat), gdzie mieści się Studio Atlas – jedna z największych filmowych perełek Maroka. Tu powstało bardzo wiele pamiętnych scen z historii kina, to jedno z tych miejsc, które przyciąga do Maroko rzesze maniaków kina. Jeśli akurat nie są kręcone jakieś sceny w Studiu Atlas, można je odpłatnie zwiedzić z przewodnikiem!3
dzień czwarty
Dzień 4: Ait Ben Haddou – Tinghir przez Wąwozy Dades i Todgha (200 km)
Po śniadaniu, wyjedziemy w dalszą drogę, która zaprowadzi nas do idyllicznej Skoury i Wąwozu Dades, zwanego też aleją fig. To zielona dolina, pełna bujnych palm i tętniąca życiem. Zobaczymy pola migdałów, wiśni, brzoskwiń, jabłek, moreli i dziesiątek innych owoców. To jest jak spacer po Edenie na Ziemi. Po tej jakże malowniczej okolicy, dotrzemy do słynnego wąwozu Todgha. Przejażdżka z Tinghir do najwyższych bloków skalnych wąwozu Todra jest atrakcją samą w sobie. W dolinie przez kilkanaście kilometrów ciągnie się przepiękna oaza, której zieleń kontrastuje z mocną czerwienią górujących nad nią skał i wtopionych w nie niewielkich glinianych domów i kazb. Wąwóz ma długość około 15 km i jazda nim zapiera dech w piersiach. Głęboko czerwone klify nad rzeką Todgha mają średnio wysokość 400 metrów, co czyni wąwóz jednym z najbardziej spektakularnych kanionów na świecie. Pozostałą część popołudnia spędzimy na spacerach wśród bujnej zielonej scenerii i urokliwych kanałów wodnych w oazie Tinghir. Spać będziemy w pensjonacie w Tinghir
dzień piąty
Dzień 5: Tinghir – Zagora – Tamegroute – M’hamid el ghizlane – Erg Chigaga (370 km)
Dzisiaj dotrzemy do przepięknego campu na pustyni Sahara, gdzie będziemy mogli podziwiać niesamowite wydmy Erg Chigaga (wyjazd o g.9). Nasza trasa będzie prowadzić wzdłuż Draa River Valley do Tamegroute. W przeszłości to miejsce służyło za swego rodzaju centrum nauczania i religii jako słynny suficki ośrodek (Sufi zawiya). Było to historyczne centrum zakonu Nasiriyya, jedno z najbardziej wpływowych w świecie islamu. Jeśli jesteście zainteresowani ceramiką użytku domowego, to miasto słynie również z ceramiki szkliwionej na zielono. Stąd mamy już 2 godziny jazdy pustynnym off-roadem do naszego obozu na pustyni. Myślę, że jak dotrzemy, to będzie to najlepszy moment by rozkoszować się dobrym drinkiem albo winem na szczycie najwyższych wydm, skąd można podziwiać zachód słońca (trzeba się wdrapać, za to można się sturlać). Choć to pustynia, na campie są prysznice z ciepłą wodą. Tego wieczora zjemy berberyjski obiad na pustyni i będziemy cieszyć się też tradycyjną muzyką berberyjską przy ognisku po obiedzie. Noc spędzimy w naszym cudownym campie.
dzień szósty
DZIEŃ 6: Erg Chigaga
Ten dzień spędzamy w obozie w Erg Chigaga. Pozostawiam Wam co chcecie robić, bo być może nic. Ale dla chcących jest mnóstwo zajęć – można spróbować sandboardingu (jazdy deską po wydmach), jazdy na wielbłądzie, wybrać się na trekking po pustyni. Ja zaplanowałam dla chętnych kilka zorganizowanych atrakcji – dune bashing dla chętnych kierowców czyli samodzielna jazda po wydmach, co wcale nie jest tak łatwe, na jakie wygląda. Ale poprosiłam o pomoc eksperta, prawdziwego Marokończyka, który da nam trochę wskazówek i zabierze nas w najbardziej surowe i majestatyczne miejsca wydm Erg Chigaga. Zwykle dune bashing czyli jeżdżenie po wydmach jest zakazane w wynajmie samochodów, ale te które wynajmuję dla nas, będą zarezerwowane również na tę okoliczność więc korzystajcie! Zapraszamy także dzieci na przygodę, jeśli będą chętne. Jeśli nie, mają wokół największą piaskownicę do zabawy. Poza tym odwiedzimy rodzinę Berberów na pustyni, zobaczymy jak piecze się chleb w popiole. A dla wszystkich dziewczyn i kobiet, chętnych by zrobić sobie wyjątkową fotograficzną pamiątkę, mam flying dress czyli piękną czerwoną suknię z kilkumetrowym trenem do niezapomnianych fotek na pustyni. Natomiast na zakończenie dnia znowu możemy rozkoszować się widokami o zachodzie słońca na wydmach a następnie przepyszną marokańską kolacją. Nocleg w campie.
dzień siódmy
DZIEŃ 7: Erg Chigaga – Lake Iriqui – Foum Zquid – Tazenahkt– Talouine – Taroudant (350 km)
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i po wczesnym śniadaniu, wyjedziemy z naszego campu o 8.00. I znowu czeka nas pustynny off-road z bardzo zmieniającą się scenerią krajobrazów wokół. Miniemy: jezioro Iriqui, gdzie mamy szansę doświadczyć pustynnej fatamorgany, piękna otaczających gór a nawet zobaczyć różne skamieniałości. Przerwę na lunch proponuję w Foum Zguid, pierwszej wsi po wyjechaniu z pustyni, gdzie możemy pójść na najlepsze frytki (French fries) w całym Maroku! Zresztą ocenicie sami. Z Foum Zguid ruszymy do Taznakht, miejsca gdzie robią jedne z piękniejszych dywanów. Otoczenie znowu uderza niesamowitą przyrodą, będącą połączeniem mocno zwietrzałych skał i oaz palmowych. Taznakht to dobre miejsce na zakup dywanów, choć trzeba się mocno targować. Tylko dlatego, że jesteśmy na końcu marokańskiego świata niestety nie oznacza, że ceny są niższe niż w Marakeszu😊 Z Taznakht będziemy kontynuować podróż do Taliouine. Jeśli nie spędzimy za dużo czasu na lunchu, to będziemy mieć czas odwiedzić spółdzielnie szafranowe i suk w tym uroczym mieście i dalej pojedziemy na nocleg do Taroudant.
dzień ósmy
Dzień 8 : Taroudant – Agadir (60 km) i wylot do kraju
W tym dniu po śniadaniu samodzielnie udajecie się na lotnisko by wrócić do kraju albo zostajecie dłużej w Agadirze na odpoczynek. Do lotniska mamy 1 godzinę drogi i zdanie aut nastąpi na lotnisku.
PS. auta oddajemy w stanie nienaruszonym a nie jak na zdjęciu:)
pytania i odpowiedzi
Podana poniżej cena wyprawy uwzględnia koszt:
– zorganizowania wyprawy,
– miejscowego przewodnika w dniu drugim, który oprowadzi nas po Marrakeszu , opowie nam o kulturze marokańskiej, odwiedzanych miejscach,
– przewodniczki polskiej – którą będzie Maria Pertek (na końcu parę słów o przewodniczce i organizatorce), będę dla Was jak zawsze na wyprawie 24/7 dbając o atmosferę, relacje i wymianę opon:) choć tej akurat w Maroku nie przewiduję za bardzo, gdyż mają bardzo dobre drogi
– przejazdu autokarem z Agadiru do wypożyczalni samochodów w Marrakeszu
– wypożyczenia samochodu Toyota Prado 4×4 (lub ekwiwalentu) w dniach 3-8 wraz z ubezpieczeniem,
– wszystkich noclegów (ze śniadaniami dla Waszej całej rodziny – dzień 1 zakwaterowanie w hotelu 4* w Agadirze, dzień 2,3,4,7 i 8 w pensjonatach (riadach) – butikowych miejscach prowadzonych przez rodziny marokańskie, dzień 6 w namiotach na pustyni
– obiadokolacje dla całej rodziny w dniu 2,3,4,5,6,7 oraz dodatkowo lunch w dniu 6 (w campie na pustyni)
– atrakcji w campie na pustyni w postaci: przejażdżek na wielbłądach, jazdy samochodami po wydmach, spotkań z Berberami, , pokazu pieczenia chleba, wypożyczenia desek do pustynnego snowboardu (jedynie jazda na quadach jest płatna osobno)
wszystkich atrakcji wymienionych w programie w Marrakeszu i po drodze – za wyjątkiem wizyty w Studio Atlas, jesli będziemy chcieli tam pojechać i zwiedzanie bedzie dostępne, to ta wizyta jest płatna dodatkowo na miejscu
UWAGA przy rezerwacji do końca listopada 2023, obowiązują niższe ceny podane w nawiasie na czerwono)
Cena wyprawy dla rodziny 4 – osobowej (2 dorosłych + 2 dzieci) to 4099EUR (3700 EUR)
Cena wyprawy dla rodziny 3-osobowej (2 dorosłych + 1 dziecko lub 1 osoba dorosła + 2 dzieci) to 3829 EUR (3600 EUR)
Cena wyprawy dla rodziny 5-osobowej (2 dorosłych + 3 dzieci) to 4569 EUR (4440 EUR)
Cena wyprawy dla rodziny (lub teamu) 4-osobowego w jednym aucie (4 osoby dorosłe, śpiące w 2 osobnych pokojach czyli np. 2 dorosłe pary) – 1179 Eur (1079 EUR)/1 osoba – łącznie 4716 EUR (4316 EUR)
Wszystkie inne konfiguracje rodzinne i nierodzinne – cena podawana na życzenie
Ponadto w aucie organizatora jest miejsce dla rodziny 3 osobowej (3829 EUR/3600 EUR) lub w przypadku kupna pojedynczych miejsc (nie trzy łącznie) cena w aucie organizatora wynosi 1179 EUR/1079 EUR od osoby (przy noclegu w pokoju dwuosobowym). W podanej cenie w aucie organizatora nie płacicie już dodatkowo za paliwo.
– biletów lotniczych – nasza wyprawa jest dostosowana pod loty do/z Wrocławia i Warszawy do/z Agadiru w okresie 26.12.2023r. (wylot) do Agadiru i 02.01.2024 przylot z Agadiru do Warszawy lub Wrocławia. Oczywiście możecie lecieć wszelkimi innymi dowolnymi konfiguracjami lotniczymi, natomiast w dniu 26.12.2023r. trzeba być na miejscu w Agadirze najpóźniej wieczorem, gdyż odjedziemy autokarem do Marrakeszu o g. 7.00 rano w dniu 27.12.2023r.
– ubezpieczenia turystycznego
– dodatkowych napojów do posiłków poza zwyczajowo podawaną wodą/kawą/herbatą, w tym nie obejmuje alkoholu
– innego wyżywienia niż wymienione
– napiwków zwyczajowo dawanych w restauracjach czy hotelach
– taksówki z lotniska w Agadirze do hotelu na nocleg w dniu pierwszym po przylocie (ok. 20-30 EUR)
– Paliwa do auta ok. 300 EUR
– jazdy na quadach po pustyni – 80 EUR/1h (musimy zarezerwować z wyprzedzeniem dla chętnych)
W cenie naszej wyprawy zawarte są posiłki (śniadania i obiadokolacje) w dniu 2,3,4,5,6,7. W dniu 1 wyżywienie jest w Waszym własnym zakresie, zaś w dniu 8 w cenie jest śniadanie. W dniu 6 kiedy będziemy na pustyni, w cenie jest jeszcze dodatkowo lunch. Przez cały nasz pobyt powinniście mieć okazję spróbować „pizzy po berberyjsku” zazwyczaj z dynią, mięsem, zieloną cebulką i wieloma przyprawami; jagnięciny, wątróbki w tłuszczyku, popularne są kebaby, szaszłyki i oczywiście tadżin – z mięsem wołowym, drobiowym, jagnięciną lub baranina z warzywami i ziołami. Ale jeśli jesteście wegatarianami, to znajdzie się też smaczne jedzenie dla Was – bazujące najczęściej na kuskusie czy ciecierzycy z warzywami
Organizatorem wyprawy od strony formalnej i prawnej będzie gruzińskie biuro podróży i to na konto gruzińskiego biura podróży wpłacacie pieniądze. Właścicielką biura jestem ja, Maria Pertek i to moja własna działalność gospodarcza w Gruzji. Sama Ułożyłam plan i tę wyprawę poprowadzę, z tym że każdym autem prowadzicie samodzielnie! Oprócz mnie będzie z nami certyfikowany marokański przewodnik, który spowoduje, że będziemy bliżej ludzi.
Wyprawa zaczyna się i kończy w Maroku.
Jeździmy Toyotami Prado z napędem 4×4. (zwykle TX, 3,0) To duże, wygodne i luksusowe auto,. Samochody są z wypożyczalni więc wyjątkowo może być to substytut Toyoty Prado czyli auto w podobnej klasie wynajmu. Auta są ubezpieczone, niemniej jednak zgodnie z zasadami wynajmu samochodów w Maroku, zawsze wypożyczalnia blokuje na karcie depozyt. Przy autach tej klasy, zazwyczaj jest to 4000 EUR, niemniej jednak dla naszej grupy, wynegocjowany depozyt to 2000 EUR, zabezpieczone na karcie kredytowej. Wypożyczalnia jest sprawdzona, renomowana a depozyt zwracany w dniu następującym po oddaniu samochodu. Warunki wynajmu samochodu są załącznikiem do umowy. Wiem co powiecie, ale Maroko to kraj z takimi właśnie zasadami najmu aut – jedyny chyba, gdzie depozyty są tak wysokie. Obiecuje jednak, że warto! Nasza trasa jest ułożona tak, byśmy cały dzień mogli zwiedzać i zobaczyć jak najwięcej atrakcji na naszej trasie. Luźniejszymi dniami są dni pobytu na campie. Tam również przewidziałam wiele atrakcji opisanych w programie, ale będzie też czas by odpocząć w naszym obozowisku na pustyni. Trasa nie jest trudna, niemniej jednak jest dla osób czujących się pewnie za kierownicą. Jeżdzimy głownie asfaltem (dobrym asfaltem) , przy czym przejazd przez Góry Wysokiego Atlasu będzie bogaty w serpentyny i wysokości. Off road jest głównie po pustyni, ale każdy kto czuje się dobrze za kierownicą, na pewno poradzi sobie doskonale!
Pierwszy nocleg jest w hotelu 4*, pozostałe noclegu w uroczych pensjonatach (riadach) prowadzonych rodziny marokańskie (za wyjątkiem noclegu na pustyni). To oznacza, że poza hotelem, pokoje są różnej wielkości i nie są ustandaryzowane – jedni mogą dostać pokój większy, inni mniejsi. Noclegi z założenia są miejscami, gdzie mamy się wyspać, zjeść dobre śniadanie w pięknych okolicznościach przyrody i domostwa i wesprzeć lokalnych ludzi. Jeśli więc potrzebujesz dostać pokój „jak wszyscy inni” to być może nie jest to wyprawa dla Ciebie, gdyż starając się zapewnić butikowy nocleg, nie jestem w stanie dostarczyć wszystkim takich samych pokoi ani pokoi tej samej wielkości. Uważam jednak, że na wyprawach najważniejsi są ludzie – i Ci których odwiedzamy i Ci którzy tworzą społeczność wyprawy i na tym się koncentruje, gdyż daje to wspaniałą i niezapomnianą wyprawową atmosferę. To sprawia, że zapamiętujemy miejsca a nie fakt, czy każdy pokój miał tę samą ilość metrów kwadratowych.
Z kolei noclegi w namiotach na pustyni mają wygody jak łózka, ale łazienki nie są w namiotach tylko w zbiorczym budynku z łazienkami. Pogody w ciągu dnia spodziewam się na pustyni w okolicach 20 stopni, ale noce będą zimne więc trzeba wziąć ciepłą piżamę czy dres do spania. Listę rzeczy do zabrania wysyłam zawsze wszystkim Wyprawowiczom
Zasady płatności oraz organizator
Od strony prawnej i formalnej organizatorem wyprawy jest gruzińskie biuro turystyczne, które w całości należy do mnie, Marii Pertek. To moja działalność gospodarcza w Gruzji, oficjalnie tam zarejestrowana i utrzymywana. Wyprawa, którą organizuję, zaczyna się i kończy w Maroku.
Wyprawa odbędzie się, jeśli zgłoszą się chętni najpóźniej do końca października 2023r. do tego dnia trzymam rezerwacje. Poza autem swoim jako przewodnika, zabieram tylko 6 samochodów na wyprawę
Zasady płatności – gdy się zdecydujecie, to mi zgłaszacie i podpisujemy umowę i wpłacacie zaliczkę. Gdy uzbiera się grupa 4 rodzin, jedziemy na wyprawę i kupujecie też bilety lotnicze. Płatność jest na konto gruzińskie w EUR. Zgodnie z umową zasady opłaty i anulacji są następujące:
Przy podpisaniu umowy, wpłacacie kwotę 1200 EUR bezzwrotnej zaliczki . Do dnia 15 grudnia 2023 wpłacacie pozostałą kwotę. Anulacja po 15 grudnia 2023r. skutkuje tym, że wpłacona kwota nie podlega zwrotowi. Anulacja przed 15 grudnia 2023r. powoduje, ze zaliczka nie podlega zwrotowi. Jeśli jednak na swoje miejsce kogoś znajdziecie (ta sama liczba noclegów ilościowo-osobowych), to wpłacona kwota zostanie Wam zwrócona w całości bez względu na datę Waszej rezygnacji (po potrąceniu kosztów przelewu i ew. różnic kursowych do tego czasu).
masz dodatkowe pytania
Pisz: maria.pertek@mintadventures.com, lub dzwoń +48508000884 lub +995595407139; na wszystkie pytanie, obawy,wątpliwości, bardzo chętnie odpowiem! Nie odbieram? Wyślij smsa, a na pewno oddzwonię.
Uwaga! W przypadku wyprawy 4×4 i naszego planu podróży, może zdarzyć się tak, że warunki pogodowe zamkną jakąś drogę gdyż nie będzie przejazdu. Wtedy plan ulegnie zmianie i dostosujemy go do możliwości drogowych i pogodowych.
To teraz czekam na Wasz ruch! Zapisujcie się, to może być to początek naprawdę fantastycznej przygody! Waszej i mojej.
zarezerwuj swoją przygodę!
Słowo o przewodniczce – Nazywam się Maria Pertek i osobiście przygotowałam tę wyprawę. Na co dzień jestem prawniczką, ale od ponad 20 lat organizuję wyprawy – najpierw dla siebie, od roku dla innych – z pasją i przyjemnością, wkłądając w ich przygotowanie dużo entuzjazmu i pracy. Wyprawę przygotowałam tak, żeby dostarczyć Wam dużo emocji i przeżyć, pokazać .piękno kraju poprzez jej naturę, krajobrazy, ludzi i smaki kuchni a jednocześnie osobiście być dla Was gwarantem wysokiego standardu organizacji i solidnej obsługi. Zapraszam i czekam na Was!