Safari w Tanzanii

kiedy

02-15.11.2024r.

liczba dni

14

liczba miejsc

3 auta/ 11 osób

cena

3600 USD

Tanzania to podróżnicze spełnienie marzeń o najprawdziwszym safari! Podczas tej wyprawy, dotrzemy do aż czterech  parków narodowych Tanzanii – Tarangire, królestwa słoni i baobabów, bajkowego parku położonego na dnie krateru Ngorongoro oraz spędzimy pełne cztery dni w absolutnie wyjątkowym Parku Narodowym Serengeti. Odwiedzimy ludność Hadzabe i Datooga oraz dotrzemy do wioski Masajów, tak abyście poznali kulturę, zwyczaje i historię każdego z plemion. Spędzimy tez cały dzień w Parku Narodowym Manyara. To oczywiście tylko główne zalety naszego wyjazdu.  To będzie bardzo wyjątkowa wyprawa, dla podróżników, którzy chcą przeżyć absolutnie wyjątkową przygodę, poznać Afrykę w najbardziej jej autentycznej odsłonie i poczuć jej moc. Jestem pewna, że podczas naszej wyprawy spotkamy  wielkie stad słoni, żyraf, lwów, hipopotamów, nosorożców, bawołów afrykańskich,  mamy też szansę podpatrzeć Wielką Migrację stad antylop gnu a jeśli dopisze nam szczęście, to staniemy oko w oko także z lampartem i gepardem. Przygód nas czeka co niemiara, w tym w poświacie afrykańskiej nocy, z milionem gwiazd na niebie i odgłosami dzikiej przyrody pośrodku której będziemy my! A oprócz nas tylko ryk lwów, mlaskanie bawołów i odgłosy Afryki, o jakiej do tej pory śniliście, a która będzie  tuż za płótnem namiotu.


plan wyprawy

dzień pierwszy (02.11.2024)

To dzień przylotu na lotnisko Kilimanjaro z  Polski lub innego kraju w dogodny dla Was sposób. Mozecie przyleciec o dowolnej porze, w tym dniu odbieram Was z z lotniska i zabieram do Aruszy.

dzień drugi (03.11.2024) dystans ok. 150 km + jazda po parku

To dzień w którym zaczniemy naszą wyprawę! Z tego powodu nie możemy tracić ani minuty i już o 8.00 zameldujemy się w miejscu z którego odbierzemy nasze wyprawowe samochody wraz z wyposażeniem campingowym. Jak na Tanzanię przystało, będą to legendarne Toyoty Landcruisery! Po odbiorze aut pojedziemy jeszcze na zakupy do lokalnego supermarketu w Aruszy, by chwilę później wyruszyć do Parku Tarangire.

Park Tarangire to prawdziwe królestwo słoni afrykańskich! Oczywiście szanse mamy na spotkanie całej piątki afrykańskiej, ale to właśnie słonie i baobaby są tym, z czego słynie park. Słonie potrafią przechadzać się nawet stadami do 600 osobników naraz więc liczę bardzo na bliskie spotkania z tymi zwierzętami właśnie tutaj! No, ale wiadomo, żadnych ustawek nie będzie, choć jestem pewna, że je zobaczymy!

Śpimy na campingu w sercu Parku narodowego Tarangire

dzień trzeci (04.08.2024r.)

Wstajemy o świcie i przemieszczamy się do innej części parku, „polując” na bliskie spotkania ze słoniami, ale nie tylko. Wieczorem czeka na nas niezapomniana noc na tzw. special campsite czyli śpimy dokładnie pośrodku dzikiej przyrody, gdzie będziemy tylko my i ona – piękna, nieokiełznana  i na wyciagnięcie ręki. Jestem pewna, że te przeżycia pozostaną z Wami jeszcze na długo a będą wyłącznie preludium do dalszych pięknych i bliskich spotkań z dziką natura. 

Śpimy w namiotach

dzień czwarty (05.11.2024r. )

Wstajemy o świcie i przemieszczamy sie do kolejnego Parku Narodowego –  Lake Manyara. To Park słynący z lwów, które wylegują się a drzewach, choć różnie z ich dostępnością bywa. Trochę bajkowy, troche tajemniczy – spędzimy w nim cały dzień aż do zamknięcia bram – śpimy na campingu poza parkiem 

 

dzień piąty (06.11.2024r.)

Wstajemy o świcie i i jedziemy nad jezioro Eyasi, by spotkać się i zapolować z ludźmi z plemienia Hadzabe i Datooga. Udamy się na polowanie z plemieniem Hadzabe (Hadza). Ich ojczyzną jest równina wokół słonego jeziora Eyasi. Nadal wiodą życie jak 10 000 tysięcy lat temu, życie łowców i zbieraczy. Nie uprawiają roślin, nie hodują zwierząt a utrzymują się wyłącznie z polowań, jedzą owoce z krzaków i drzew. Polowanie na jakie się udamy razem z ludźmi Hadze będzie autentyczną częścią ich dnia. Czasem upolują ptaka, czasem guźca, a czasem nic. Zostało ich już tylko kilkuset, nie interesuje ich jutro ani wczoraj, żyją tym, co przyniesie dziś.

Po wizycie u ludzi Hadzabe zajrzymy też do przedstawicieli Datooga. Datooga to ludzie o reputacji wielkich wojowników, znani z umiejętności  ukrywania się. Plemię Datooga jest znane również ze swoich umiejętności kowalskich.  Produkują wszystko od bransoletek i naszyjników  po groty myśliwskie dla plemienia Hadzabe i będziemy mogli podpatrzeć jak to robią. popołudnie spędzimy nad jeziorem Eyasi podpatrując lokalne życie.

Na nocleg udamy sie w okolice  Mto Wa Mbu, śpimy na campie – dziś nie musicie rozkładać namiotów:)

 

dzień szósty (07.11.2024) – jazda w Kraterze Ngorongoro

Krater Ngorongoro to obszar wpisany na listę światowego Dziedzictwa UNESCO. To największa na świecie nieaktywna, nieuszkodzona i niewypełniona kaldera. Krater został uformowany, kiedy wielki wulkan eksplodował i zapadł się 2-3 miliony lat temu. Ma 610 m głębokości, a powierzchnia dna wgłębienia wynosi 260 km. Dno krateru leży na wysokości 1800 m n.p.m. Krater uznano za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Afryki.  Jest to też Park Narodowy Tanzanii, w którym przypada największa liczb zwierząt na każdy metr kwadratowy. Spędzimy w nim cały dzień! Mamy kolejne szanse na spotkanie z wielką piątką Afryki i to naprawdę duże! Na stosunkowo małej powierzchni jest ogromna liczba dzikich zwierząt, którym czasem ciężko podejść pod wysokie zbocza krateru, w związku z czym nasze szanse na zobaczenie całej piątki tylko w tym jednym dniu, są naprawdę duże!

Nocleg na campingu, na którym liczę na bardzo bliskie spotkanie z bawołami afrykańskimi. Mam nadzieję, że będzie to dla Was kolejne niezapomniane przeżycie!

dzień siódmy (08.11.2024r. ) – przejazd do Parku Serengeti

Serengeti, to w mojej ocenie crème de la crème safari w Tanzanii! Mamy kolejną  szansę na spotkanie tam wielkiej piątki afrykańskiej, ale w parku tez trwa całoroczna Wielka Migracja zwierząt kopytnych  – postaramy się więc wytropić antylopy gnu, Thomsona, Granta oraz tysiące zebr w czasie gdy migrują z północy na południe parku. Zanim dojedziemy do Serengeti, zajedziemy tez do wioski Masajów. Zobaczymy jak żyją Masajowie, jak tańczą, jak się ubierają. Poznany wiele z ich tradycji.

Śpimy na campingu

dzień 8, 9 i 10 (9-11.11.2024) – 3 pełne dni jazdy po Parku Narodowym Serengeti

Czekają nas pobudki o świcie i pełne dni jazdy po buszu. Mam nadzieję, ze przez ten czas wytropimy wiele zwierząt i obejrzymy niesamowite spektakle przyrody, w tym wielką migrację zwierząt po afrykańskiej sawannie. Przeżyjemy – podobnie jak każdego dnia – niesamowite zachody słońca oraz posłuchamy odgłosów zwierząt wprost z afrykańskiego buszu. Serengeti to dom dla wielu zwierząt – żyją tu lwy, hipopotamy, bawoły afrykańskie, wiele ptaków i innych zwierząt, które na pewno spotkamy. Przez te dni będziemy się przemieszczać po różnych częściach parku, centralnej, wschodnie, zachodniej i północnej.

Śpimy  na kempingach a jedną na specjalnym kempingu, który jest niczym innym, jak rozbiciem namiotu pośrodku afrykańskiego buszu na równinie Serengeti. To jest absolutnie niesamowite przeżycie, które pozostanie z Wami jeszcze na długo. Na chętnych czeka dodatkowo płatna atrakcja – przelot balonem nad Serengeti

dzień jedenasty (12.11.2024)

Wyjedziemy z parku i będziemy sie kierować mało uczęszczanym szlakiem nad Jezioro Natron. Czeka na nas absolutna przygoda 4×4 a nad samym jeziorem tysiące flamingów brodzących po jego dnie.

Śpimy nad jeziorem Natron.

dzień dwunasty (13.11.2024r. )

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Aruszy. Ale zanim tam dojedziemy i oddamy nasze auta, czeka nas  spacer po niezwykle barwnej wiosce Mto Wa Mbu. Spotykają się tu ludzie pochodzący z wielu różnych kultur, mówi się nawet o 120 plemionach afrykańskich żyjących w tym miejscu, tu możemy spróbować piwa bananowego, oryginalnego jedzenia, kupić wiele ciekawych pamiątek z podróży, wyrobów z drewna, tkanin albo po prostu podpatrzeć życie mieszkańców. Na doświadczenia kulturowe i ostatnie zakupy przed wyjazdem przeznaczymy około 3 godzin, po czym udamy się w kierunku Aruszy, gdzie zdamy samochody. Po ich zdaniu, czeka nas zasłużony odpoczynek w wygodnym hotelu nad basenem.

To będzie też czas na wszystkie wspomnienia z tej podróży i podsumowanie dotychczasowych przeżyć. Jestem pewna, że wszystkie zostaną z Wami jeszcze na długo!

Dzień trzynasty (14.11.2024)

Przejazd w okolice Kilimanjaro – w tym dniu odwiedzimy jeszcze wodospady Materuni i gorące źródła Kikuletwa. Wieczorem czeka na nas odpoczynek w hotelu 

Dzień czternasty (15.11.2024)

Wylot do kraju

pytania i odpowiedzi

Jeździmy Toyotami Landcruiser starego typu. Cała nasz trasa to ok 700 km i drugie mniej więcej  tyle jest jazdy po parkach. Trasy nie są wymagające jesli chodzi o techniczne umiejętności jazdy, są wyboiste, szutrowe, jedziemy w porze suchej więc nie spodziewam się błota. Jedynie zjazd do krateru i wyjazd z niego jest stromy, ale nie jest to nic z czym wieloletni dobry kierowca sobie nie poradzi.

Cena wynosi 3600 USD

Co obejmuje cena?

– wypożyczenie auta Toyota Landcruiser  wraz z ubezpieczeniem na okres naszej jazdy  wraz z pełnym wyposażaniem campingowym (m.in stolik, krzesła,2 namioty,,  materace, kuchenka gazowa, talerze, sztućce, garnki itd – dokładna lista wyposażenia zostanie przekazana )

– noclegi: 13 noclegów z czego  3 noclegi w hotelach/campach, pozostałe w namiotach

– wstęp 2 dniowy do Parku Narodowego Tarangire

– wstęp dwudniowy do Parku  Narodowego Ngorongoro, w tym jednodniowy zjazd autem do krateru

– wstęp 5-dniowy do Parku Narodowego Serengeti

– wstęp do Parku NArodowego Lake Manyara i Lake Natron

– wizyta u ludu Datooga, Hadzabe wraz z lokalnym przewodnikiem

– wizyta w wiosce Masajów

– wszystkie noclegi na campingach i opłaty wjazdowe dla samochodów do parków narodowych

–  opiekę polskiego pilota 24/7 podczas wyprawy oraz przewodników lokalnych

– koszt transportu z lotniska w Aruszy do hotelu i na lotnisko w Aruszy z hotelu (ok. 60 km w jedną stronę) oraz taksówki do miejsca odbioru auta i jego zdania

– pomoc w zakupie biletów lotniczych

Czego zatem cena nie obejmuje:

– kosztów zakupu biletów lotniczych (3500-5000 zł od osoby)

– kosztu zakupy wizy 50 USD/1 osoba

– kosztów paliwa, zrobimy ok.  1200-1500 km maksymalnie (nie sposób oszacować dokładnie, gdyż w zależności od ilości zwierząt i ich obserwacji będziemy robić mniej lub więcej km)  co daje kwotę max  ok. 400 USD za paliwo/ ok 100 USD na osobę

– kosztów wyżywienia biwakowego (śniadania są zapewnione wyłącznie podczas noclegów w hotelach) – w głównej mierze robimy śniadania i kolacje sami, posiłki w ciągu dnia albo w przydrożnych restauracyjkach na trasie przejazdu albo jemy przygotowane wcześniej kanapki i przekąski. Koszt nie powinien przekroczyć równowartości 100 -150 USD na osobę 

– kosztów ubezpieczenia turystycznego , w tym fakultatywnego  wykupu ubezpieczenia flying doctors w Tanzanii w cenie 40 USD/1 osoba (ubezpieczenie gwarantuje szybki przylot samolotu z lekarzem na teren parku narodowego)

– drobnych napiwków w Tanzanii wręczanych zwyczajowo (w restauracjach, hotelach, bagażowym, podczas transportu walizek i ludzi itd.)

– możliwej wycieczki fakultatywnej – lotu balonem nad Serengeti. Jest to absolutnie wyjątkowa atrakcja i przeżycie. Niestety ceny nie są niskie, lot kosztuje ok. 600 USD od osoby, niemniej jednak przy większej liczbie osób możemy się postarać chociaż o małą zniżkę. Jeżeli macie już nigdy więcej nie wrócić do Tanzanii, to na pewno warto! Lot balonem nad Serengeti pozostanie z Wami na długo. Każdy lot kończy się śniadaniem przy pięknie nakrytym stole pośrodku buszu. Na tę atrakcję nie trzeba się decydować już, ale jeśli chcemy lepszą cenę i gwarancję miejsca, to musimy go zarezerwować wcześniej.

Dwa noclegi są w wygodnych hotelach (z basenem), jeden na campie (stałe namioty, których nie musicie rozkładać lub domki) zaś pozostałe w namiotach, które rozkładamy sami.

W Tanzanii wszystkie miejsca biwakowe, w których śpimy są na terenie parków narodowych  nie są ogrodzone. Do namiotów mogą i będą podchodzić dzikie zwierzęta. Przy zachowaniu środków bezpieczeństwa i przestrzeganiu zasad  będziemy bezpieczni.

Wyżywienie na wyprawie jest w gestii każdego z uczestników – każdy samochód stanowi własną jednostkę żywieniową. W cenie wyprawy jest wyłącznie śniadanie podczas noclegów w hotelach. Śniadania i kolacje robimy sami na kempingach , są też dni kiedy w ciągu dnia  możemy zjeść w drodze przydrożne jedzenie.

Jeśli chodzi o kierowanie autem – każdy samochód, poza tym którym kieruje pilot wyprawy, będzie prowadzony przez uczestników wyprawy – nie jeżdzimy z kucharzami i kierowcami, gdyż to jest wyprawa przez duże W, gwarantuję Wam zupełnie inne przeżycia niż w aucie prowadzonym przez kierowcę.

Wyprawa odbędzie się, jeśli zgłoszą się chętni najpóźniej do 31 sierpnia 2024r. (im wcześniej tym lepiej dla naszej wyprawy!)

Zasady płatności – gdy się zdecydujecie, to mi zgłaszacie i jeszcze z Wami rozmawiam na temat wszystkich aspektów tej wyprawy. Dopiero po rozmowie  podpisujemy umowę, wpłacacie zaliczkę  i kupujecie też bilety lotnicze. Płatność jest na rzecz biura wypraw z siedzibą w Gruzji Maria Magdalena Pertek, na konto gruzińskie w USD. Zgodnie z umową zasady opłaty i anulacji są następujące:

Przy podpisaniu umowy, wpłacacie kwotę 1200 USD bezzwrotnej zaliczki .

Do dnia 31 maja  2024 wpłacacie 60% z kwoty pozostałej do zapłaty a do dnia 31 sierpnia 2024 r. pozostałą wymagalną kwotę. (potrzebujesz innych terminów – daj znać a powiem, czy mogę się dostosować)

W przypadku niemożliwości realizacji wyprawy z powodu COVID-19 cała wpłacona kwota podlega zwrotowi (bilet lotniczy stanowi Waszą własność i przebukowujecie sami)

Anulacja z innych przyczyn niż restrykcje COVID uniemożliwiające podróż, skutkuje tym, że nie zwracam wpłaconej już kwoty.  Jeśli jednak na swoje miejsce kogoś znajdziecie , to wpłacona kwota zostanie Wam zwrócona w całości bez względu na datę Waszej rezygnacji (po potrąceniu kosztów przelewu i ew. różnic kursowych do tego czasu). Umożliwiam również zawarcie ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu z powodu zdarzeń losowych.

Od strony prawnej i formalnej organizatorem wyprawy jest gruzińskie biuro turystyczne, które w całości należy do mnie, Marii Pertek. To moja działalność gospodarcza w Gruzji, oficjalnie tu zarejestrowana i utrzymywana. Wyprawa, którą organizuję, zaczyna się i kończy w Tanzanii.

Nazwa biura:

Maria Magdalena Pertek

Petre Iveri Street 16/21, 0179 Tbilisi, Gruzja ID tax 305534614

W tym okresie spodziewamy się temperatury 26-30 stopni, będzie cepło, moga też być przelotne deszcze, które w niczym nie przeszkadzają. Turystów jest mniej niż w miesiącach wakacyjnych i później w grudniu. To dobry czas na Tanzanię, jest bardzo zielono!

Nie ma obowiązkowych szczepień. Natomiast zalecane szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii to tężec, błonica i krztusiec (DTaP), WZW A, WZW B, dur brzuszny, cholera, menigokoki.  Mimo, że w Tanzanii nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia (dotyczy również podróżnych w tranzycie powyżej 12 godzin na lotniskach krajów endemicznego występowania żółtej gorączki np. w Etiopii).

W Tanzanii występuje malaria, stąd zalecana jest ochrona przeciwmalaryczna: tabletki oraz spraye na komary (z 20%  IKARYDYNY

masz dodatkowe pytania

Pisz: maria.pertek@mintadventures.com, lub dzwoń +48508000884 (najlepiej przez whats upa); na wszystkie pytanie, obawy,wątpliwości,  bardzo chętnie odpowiem! Nie odbieram? Wyślij smsa, a na pewno oddzwonię.

Uwaga! W przypadku wyprawy 4×4 i naszego planu podróży, może zdarzyć się tak, że warunki pogodowe zamkną jakąś drogę, gdyż nie będzie przejazdu. Wtedy plan ulegnie zmianie i dostosujemy go do możliwości drogowych i pogodowych. Również z uwagi na charakter wyprawy, poszczególne punkty programu mogą ulec zmianie

To teraz czekam na Wasz ruch! Zapisujcie się, to może być to początek naprawdę fantastycznej przygody! Waszej i mojej.

zarezerwuj swoją przygodę!

    Twój numer telefonu

    Słowo o przewodniczce – Nazywam się Maria Pertek i osobiście przygotowałam tę wyprawę. Na co dzień jestem prawniczką, ale od lat  organizuję wyprawy – najpierw dla siebie, od półtora roku dla innych – z pasją i przyjemnością, wkłądając w ich przygotowanie dużo entuzjazmu i pracy. Wyprawę przygotowałam tak, żeby dostarczyć Wam dużo emocji i przeżyć, pokazać prawdziwą Tanzanię poprzez jej naturę, krajobrazy, ludzi i smaki  a jednocześnie osobiście być dla Was gwarantem wysokiego standardu organizacji i solidnej obsługi. Zapraszam i czekam na Was!