Rodzinne safari w Tanzanii

kiedy

18-29.08.2024

liczba dni

12

liczba miejsc

4 auta

cena

2875-3500 USD

Tanzania to podróżnicze spełnienie marzeń o najprawdziwszym safari! Podczas tej wyprawy, dotrzemy do aż trzech parków narodowych Tanzanii – Tarangire, królestwa słoni i baobabów, bajkowego parku położonego na dnie krateru Ngorongoro oraz spędzimy całe cztery dni w absolutnie wyjątkowym Parku Narodowym Serengeti. Odwiedzimy ludność Hadzabe i Datooga oraz dotrzemy do wioski Masajów, tak abyście poznali kulturę, zwyczaje i historię każdego z plemion. To oczywiście tylko główne zalety naszego wyjazdu.  To będzie bardzo wyjątkowa wyprawa, dla wprawionych podróżników, którym niestraszne samodzielne pakowanie namiotów, szutrowe przygody i spotkanie oko w oko z dzikimi zwierzętami i niezwykłą przyrodą afrykańskiej sawanny. Nic nie jest gwarantowane, ale mamy szanse na spotkanie wielkich stad słoni, żyraf, lwów, hipopotamów, nosorożców, bawołów afrykańskich, w tym okresie mamy też szansę podpatrzeć wielką migrację stad antylop gnu a jeśli dopisze nam szczęście, a wierzę, że podczas tylu dni w parkach narodowych, tak będzie, to staniemy oko w oko także z lampartem i gepardem. Przygód nas czeka co niemiara, w tym w ciszy i spokoju afrykańskiej nocy, z milionem gwiazd na niebie i odgłosami dzikiej przyrody pośrodku której będziemy my!

plan wyprawy

dzień pierwszy (18.08.2024)

To dzień wylotu z Polski (lub innego kraju) w dogodny dla Was sposób na lotnisko Kilimanjaro w Tanzanii. Musicie przylecieć następnego dnia, idealnie, jeśli w godzinach porannych

dzień drugi (19.08.2024)

przylot do Tanzanii (najlepiej, gdyby był w godzinach porannych);  przejazd z lotniska do hotelu w Aruszy (ok. 1,5 h) i odpoczynek. Można przejść się po Aruszy (we własnym zakresie), ale zdecydowanie najlepiej po prostu odpocząć przed naszą wyprawą

dzień trzeci (20.08.2024) dystans ok. 150 km + jazda po parku

To dzień w którym zaczniemy nasze najprawdziwsze safari! Z tego powodu nie możemy tracić ani minuty i już o 8.00 zameldujemy się w miejscu z którego odbierzemy nasze wyprawowe samochody wraz z wyposażeniem campingowym. Jak na Tanzanię przystało, będą to legendarne Toyoty Landcruisery! Po odbiorze aut pojedziemy jeszcze na zakupy do lokalnego supermarketu w Aruszy, by chwilę później wyruszyć do Parku Tarangire.

Park Tarangire to prawdziwe królestwo słoni afrykańskich! Oczywiście szanse mamy na spotkanie całej piątki afrykańskiej, ale to właśnie słonie, i baobaby są tym, z czego słynie park. Słonie potrafią przechadzać się nawet stadami do 600 osobników naraz więc liczę bardzo na bliskie spotkania z tymi zwierzętami właśnie tutaj! No, ale wiadomo, żadnych ustawek nie będzie, choć jestem pewna, że je zobaczymy!

Śpimy na campingu

dzień czwarty (21.08) dystans ok. 150 km

Wstajemy o świcie i jeszcze kilka godzin jeździmy po parku w poszukiwaniu zwierząt. W porze lunchu wyjedziemy z parku by udać się nad jezioro Eyasi, by następnego dnia spotkać się z ludźmi z plemienia Hadzabe i Datooga.

Śpimy na campingu.

dzień piąty (22.08.2024) – dystans ok. 120 km

Z samego rano udamy się na polowanie z plemieniem Hadzabe (Hadza). Ich ojczyzną jest równina wokół słonego jeziora Eyasi. Nadal wiodą życie jak 10 000 tysięcy lat temu, życie łowców i zbieraczy. Nie uprawiają roślin, nie hodują zwierząt a utrzymują się wyłącznie z polowań, jedzą owoce z krzaków i drzew… Polowanie na jakie się udamy razem z ludźmi Hadze będzie autentyczną częścią ich dnia. Czasem upolują ptaka, czasem guźca, a czasem nic. Zostało ich już tylko kilkuset, nie interesuje ich jutro ani wczoraj, żyją tym, co przyniesie dziś.

Po wizycie u ludzi Hadzabe zajrzymy też do przedstawicieli Datooga. Datooga to ludzie o reputacji wielkich wojowników, znani z umiejętności  ukrywania się. Plemię Datooga jest znane również ze swoich umiejętności kowalskich.  Produkują wszystko od bransoletek i naszyjników  po groty myśliwskie dla plemienia Hadzabe i będziemy mogli podpatrzeć jak to robią.

Po tych atrakcjach udamy się już w niedalekie okolice krateru Ngorongoro, do Karatu, w którego pobliżu spędzimy noc w hotelu (campie)

dzień szósty (23.08.2024) – jazda w Kraterze Ngorongoro

Krater Ngorongoro to obszar wpisany na listę światowego Dziedzictwa UNESCO. To największa na świecie nieaktywna, nieuszkodzona i niewypełniona kaldera. Krater został uformowany, kiedy wielki wulkan eksplodował i zapadł się 2-3 miliony lat temu. Ma 610 m głębokości, a powierzchnia dna wgłębienia wynosi 260 km. Dno krateru leży na wysokości 1800 m n.p.m. Krater uznano za jeden z Siedmiu Naturalnych Cudów Afryki.  Jest to też Park Narodowy Tanzanii, w którym przypada największa liczb zwierząt na każdy metr kwadratowy. Spędzimy w nim cały dzień! Mamy kolejne szanse na spotkanie z wielką piątką Afryki i to naprawdę duże! Na stosunkowo małej powierzchni jest ogromna liczba dzikich zwierząt, którym czasem ciężko podejść pod wysokie zbocza krateru, w związku z czym nasze szanse na zobaczenie całej piątki tylko w tym jednym dniu, są naprawdę duże!

Nocleg na campingu

dzień siódmy (24.08) – przejazd do Parku Serengeti

Serengeti, to w mojej ocenie crème de la crème safari w Tanzanii! Mamy kolejną  szansę na spotkanie tam wielkiej piątki afrykańskiej, ale sierpień to też okres wielkiej migracji zwierząt – postaramy się więc wytropić antylopy gnu, gdy przekraczają rzekę Mara  udając się do Kenii… udamy się dokładnie w te miejsca, które dają nam największe szanse na zobaczenie Wielkiej Migracji, ale oczywiście każdy dzień jazdy po parku to szansa na spotkanie każdego z żyjących tam zwierząt

Śpimy na campingu

dzień 8 i 9 (25-26.08) – pełne dni jazdy po Parku Narodowym Serengeti

Czekają nas pobudki o świcie i pełne dni jazdy po buszu. Mam nadzieję, ze przez ten czas wytropimy wiele zwierząt i obejrzymy niesamowite spektakle przyrody, w tym wielką migrację zwierząt po afrykańskiej sawannie. Przeżyjemy – podobnie jak każdego dnia – niesamowite zachody słońca oraz posłuchamy odgłosów zwierząt wprost z afrykańskiego buszu. Serengeti to dom dla wielu zwierząt – żyją tu lwy, hipopotamy, bawoły afrykańskie, wiele ptaków i innych zwierząt, które na pewno spotkamy.

Śpimy jedną noc na kempingu a jedną na specjalnym kempingu, który jest niczym innym, jak rozbiciem namiotu pośrodku afrykańskiego buszu na równinie Serengeti. To jest absolutnie niesamowite przeżycie, które pozostanie z Wami jeszcze na długo. 

dzień dziesiąty (27.08.2024) – dystans ok. 200 km

Po śniadaniu czeka nas jeszcze pół dnia jeżdżenia po Serengeti, po czym wyjedziemy z parku, by pomiędzy Serengeti a Ngorongoro odwiedzić wioskę Masajów. Zobaczymy jak żyją Masajowie, jak tańczą, jak się ubierają. Poznany wiele z ich tradycji. Popołudniu dojedziemy do wioski Mto Wa Mba, gdzie na uroczym kempingu spędzimy noc.

dzień jedenasty (28.08.2024) – dystans ok. 250 km

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Aruszy. Ale zanim tam dojedziemy i oddamy nasze auta, czeka nas  spacer po niezwykle barwnej wiosce Mto Wa Mbu. Spotykają się tu ludzie pochodzący z wielu różnych kultur, mówi się nawet o 120 plemionach afrykańskich żyjących w tym miejscu, tu możemy spróbować piwa bananowego, oryginalnego jedzenia, kupić wiele ciekawych pamiątek z podróży, wyrobów z drewna, tkanin albo po prostu podpatrzeć życie mieszkańców. Na doświadczenia kulturowe i ostatnie zakupy przed wyjazdem przeznaczymy około 3 godzin, po czym udamy się w kierunku Aruszy, gdzie zdamy samochody. Po ich zdaniu, czeka nas zasłużony odpoczynek w wygodnym hotelu nad basenem.

To będzie też czas na wszystkie wspomnienia z tej podróży i podsumowanie dotychczasowych przeżyć. Jestem pewna, że wszystkie zostaną z Wami jeszcze na długo!

Dzień dwunasty (29.08.2024)

Przejazd na lotnisko Kilimanjaro i wylot do kraju lub … na Zanzibar jeśli Wasz budżet na to pozwoli (koszt lotu na Zanzibar w sierpniu to ok 250 USD od osoby)

pytania i odpowiedzi

Jeździmy Toyotami Landcruiser starego typu. Cała nasz trasa to ok 700 km i drugie mniej więcej  tyle jest jazdy po parkach. Trasy nie są wymagające jesli chodzi o techniczne umiejętności jazdy, są wyboiste, szutrowe, jedziemy w porze suchej więc nie spodziewam się błota. Jedynie zjazd do krateru i wyjazd z niego jest stromy, ale nie jest to nic z czym wieloletni dobry kierowca sobie nie poradzi.

Cena zależy od wielkości rodziny, w tym ilości  dzieci oraz liczby osób w aucie. Minimalny wiek na wyprawę to 12 lat z wyjątkami dla dzieci, które były ze mną na wyprawach w Afryce

Rodzina 2 +1 (dziecko do lat 18 lat) Cena 9999 USD we własnym aucie

Rodzina 2+2 Cena 10.4999 USD (dzieci do lat 18 lat) we własnym aucie

Rodzina 2+3 12.500 USD (dzieci do lat 18 lat)  we własnym aucie

4 osoby dorosłe 12.000 USD we własnym aucie przy wynajmie auta w całości,

3 osoby dorosłe 11.000 USD we własnym aucie przy wynajmie auta w całości

pojedyncze miejsce w aucie 3000 USD (przy czterech osobach a aucie jadących i kierujących na zmianę) i pokojach 2- osobowych

Co obejmuje cena?

– wypożyczenie auta Toyota Landcruiser  wraz z ubezpieczeniem na okres naszej jazdy (9 dni)  wraz z pełnym wyposażaniem campingowym (m.in stolik, krzesła,2 namioty, w tym jeden dachowy a jeden naziemny,  materace, kuchenka gazowa, talerze, sztućce, garnki itd – dokładna lista wyposażenia zostanie przekazana )

– noclegi: 7 noclegów w namiotach, 3 noclegi w hotelach (w tym jeden na campie )

– wstęp 1 dniowy do Parku Narodowego Tarangire

– wstęp dwudniowy do Parku  Narodowego Ngorongoro, w tym jednodniowy zjazd autem do krateru

– wstęp 4-dniowy do Parku Narodowego Serengeti

– wizyta u ludu Datooga, Hadzabe wraz z lokalnym przewodnikiem

– wizyta w wiosce Masajów

– wszystkie noclegi na campingach i opłaty wjazdowe dla samochodów do parków narodowych

– przewodnictwo i opiekę polskiego przewodnika 24/7 podczas wyprawy

– koszt transportu z lotniska w Aruszy do hotelu i na lotnisko w Aruszy z hotelu (ok. 60 km w jedną stronę) oraz taksówki do miejsca odbioru auta i jego zdania

– pomoc w zakupie biletów lotniczych

Czego zatem cena nie obejmuje:

– kosztów zakupu biletów lotniczych (3500-5000 zł od osoby)

– kosztu zakupy wizy 50 USD/1 osoba

– kosztów paliwa, zrobimy ok.  1200-1500 km maksymalnie (nie sposób oszacować dokładnie, gdyż w zależności od ilości zwierząt i ich obserwacji będziemy robić mniej lub więcej km)  co daje kwotę max  ok. 400 USD za paliwo

– kosztów wyżywienia biwakowego (śniadania są zapewnione wyłącznie podczas noclegów w hotelach) – w głównej mierze robimy śniadania i kolacje sami, posiłki w ciągu dnia albo w przydrożnych restauracyjkach na trasie przejazdu albo jemy przygotowane wcześniej kanapki i przekąski. Koszt nie powinien przekroczyć równowartości 800 zł – 1200 zł na rodzinę z uwzględnieniem 3-4 posiłków po drodze, o ile nie będziemy się stołować w drogich restauracjach przy lodgach na terenie parków

– kosztów ubezpieczenia turystycznego , w tym fakultatywnego  wykupu ubezpieczenia flying doctors w Tanzanii w cenie 40 USD/1 osoba (ubezpieczenie gwarantuje szybki przylot samolotu z lekarzem na teren parku narodowego)

– drobnych napiwków w Tanzanii wręczanych zwyczajowo (w restauracjach, hotelach, bagażowym, podczas transportu walizek i ludzi itd.)

– możliwej wycieczki fakultatywnej – lotu balonem nad Serengeti. Jest to absolutnie wyjątkowa atrakcja i przeżycie. Niestety ceny nie są niskie, lot kosztuje ok. 600 USD od osoby, niemniej jednak przy większej liczbie osób możemy się postarać chociaż o małą zniżkę. Jeżeli macie już nigdy więcej nie wrócić do Tanzanii, to na pewno warto! Lot balonem nad Serengeti pozostanie z Wami na długo. Każdy lot kończy się śniadaniem przy pięknie nakrytym stole pośrodku buszu. Na tę atrakcję nie trzeba się decydować już, ale jeśli chcemy lepszą cenę i gwarancję miejsca w sierpniu, to musimy go zarezerwować wcześniej.

Dwa noclegi są w wygodnych hotelach (z basenem), jeden na campie (stałe namioty, których nie musicie rozkładać lub domki) zaś pozostałych siedem w namiotach, które rozkładacie sami. Jeden namiot jest na dachu auta i wejdą do niego 2 osoby (bardzo wyjątkowo i ciasno trzy małe), drugi namiot natomiast trzeba rozłożyć na ziemi. Dlatego rodzina 4 -osobowa śpi w jednym namiocie na dachu auta (2 osoby) , i w drugim rozkładanym na ziemi (2 osoby). Rodzina 3-osobowa powinna również wziąć dwa namioty, jeśli chce spać wygodnie, gdyż przy konfiguracji 2+ 1 będzie bardzo bardzo ciasno (bardzo drobne osoby mogą rozważyć 1 namiot, ale spanie trochę w ścisku) . Namioty i cały sprzęt campingowy  krzesła stolik, kuchenka itd. są na wyposażeniu auta.

W Tanzanii wszystkie miejsca biwakowe, w których śpimy są na terenie parków narodowych (wyjątkiem jest camping nad jeziorem Eyasi i w Karatu). Kempingi nie są ogrodzone. Do namiotów mogą i będą podchodzić dzikie zwierzęta – w szczególności hieny, szakale. Mogą podchodzić oczywiście też inne np. słonie, bawoły, przed wyjazdem do parków ustalimy zasady bezpieczeństwa i poruszania się na kempingach nocą i za dnia, niemniej jednak sami jesteście odpowiedzialni na wyprawie za siebie i dzieci, gdyż śpimy pośrodku dzikiej przyrody. Przy zachowaniu środków bezpieczeństwa i przestrzeganiu zasad  będziemy bezpieczni.

Wyżywienie na wyprawie jest w gestii każdego z uczestników – każdy samochód (maksymalnie 4 poza autem przewodnika) stanowi własną jednostkę żywieniową. W cenie wyprawy jest wyłącznie śniadanie podczas noclegów w hotelach. Śniadania i kolacje robimy sami na kempingach , są też dni kiedy w ciągu dnia  możemy zjeść w drodze przydrożne jedzenie.

Jeśli chodzi o kierowanie autem – każdy samochód, poza tym którym kieruje przewodnik wyprawy, będzie prowadzony przez uczestników wyprawy. Śpimy na dachach auta w namiotach 2-osobowych (każde auto ma 1 namiot) oraz na wyposażeniu auta jest namiot rozkładany na ziemi, w którym śpią pozostałe osoby (1-2). nastawcie się na to, że większość czasu podczas dnia spędzamy w aucie (odległości między parkami nie są szczególnie wielkie, ale mamy aż sześć całodniowych dni jazdy po parkach i śpimy w parkach, gdzie możliwość ruchu z uwagi na dzikie zwierzęta jest bardzo ograniczona).

Wyprawa odbędzie się, jeśli zgłoszą się chętni najpóźniej do 31 marca 2024r. 

Zasady płatności – gdy się zdecydujecie, to mi zgłaszacie i jeszcze z Wami rozmawiam na temat wszystkich aspektów tej wyprawy. Dopiero po rozmowie  podpisujemy umowę, wpłacacie zaliczkę  i kupujecie też bilety lotnicze. Płatność jest na konto gruzińskie w USD. Zgodnie z umową zasady opłaty i anulacji są następujące:

Przy podpisaniu umowy, wpłacacie kwotę 1200 USD bezzwrotnej zaliczki .

Do dnia 15 marca 2024 wpłacacie 60% z kwoty pozostałej do zapłaty a do dnia 31 maja 2024 r. pozostałą wymagalną kwotę

W przypadku niemożliwości realizacji wyprawy z powodu COVID-19 cała wpłacona kwota podlega zwrotowi (bilet lotniczy stanowi Waszą własność i przebukowujecie sami)

Anulacja z innych przyczyn niż restrykcje COVID uniemożliwiające podróż, skutkuje tym, że nie zwracam wpłaconej już kwoty.  Jeśli jednak na swoje miejsce kogoś znajdziecie , to wpłacona kwota zostanie Wam zwrócona w całości bez względu na datę Waszej rezygnacji (po potrąceniu kosztów przelewu i ew. różnic kursowych do tego czasu). Umożliwiam również zawarcie ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu z powodu zdarzeń losowych.


Od strony prawnej i formalnej organizatorem wyprawy jest gruzińskie biuro turystyczne, które w całości należy do mnie, Marii Pertek. To moja działalność gospodarcza w Gruzji, oficjalnie tu zarejestrowana i utrzymywana. Wyprawa, którą organizuję, zaczyna się i kończy w Tanzanii.

Nazwa biura:

Maria Magdalena Pertek

Petre Iveri Street 16/21, 0179 Tbilisi, Gruzja ID tax 305534614

W tym okresie spodziewamy się temperatury za dnia w okolicach 26 stopni Celsjusza, zaś noce powinny być w okolicach minimum 18 stopni Celsjusza (zwykle 21stopni). Jedziemy w porze suchej.

Nie ma obowiązkowych szczepień. Natomiast zalecane szczepienia przed wyjazdem do Tanzanii to tężec, błonica i krztusiec (DTaP), WZW A, WZW B, dur brzuszny, cholera, menigokoki.  Mimo, że w Tanzanii nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia (dotyczy również podróżnych w tranzycie powyżej 12 godzin na lotniskach krajów endemicznego występowania żółtej gorączki np. w Etiopii).

W Tanzanii występuje malaria, stąd zalecana jest ochrona przeciwmalaryczna: tabletki oraz spraye na komary (z 20%  IKARYDYNY

masz dodatkowe pytania

Pisz: maria.pertek@mintadventures.com, lub dzwoń +48508000884 (najlepiej przez whats upa); na wszystkie pytanie, obawy,wątpliwości,  bardzo chętnie odpowiem! Nie odbieram? Wyślij smsa, a na pewno oddzwonię.

Uwaga! W przypadku wyprawy 4×4 i naszego planu podróży, może zdarzyć się tak, że warunki pogodowe zamkną jakąś drogę, gdyż nie będzie przejazdu. Wtedy plan ulegnie zmianie i dostosujemy go do możliwości drogowych i pogodowych. Również z uwagi na charakter wyprawy, poszczególne punkty programu mogą ulec zmianie

To teraz czekam na Wasz ruch! Zapisujcie się, to może być to początek naprawdę fantastycznej przygody! Waszej i mojej.

zarezerwuj swoją przygodę!

    Twój numer telefonu

    Słowo o przewodniczce – Nazywam się Maria Pertek i osobiście przygotowałam tę wyprawę. Na co dzień jestem prawniczką, ale od lat  organizuję wyprawy – najpierw dla siebie, od półtora roku dla innych – z pasją i przyjemnością, wkłądając w ich przygotowanie dużo entuzjazmu i pracy. Wyprawę przygotowałam tak, żeby dostarczyć Wam dużo emocji i przeżyć, pokazać prawdziwą Tanzanię poprzez jej naturę, krajobrazy, ludzi i smaki  a jednocześnie osobiście być dla Was gwarantem wysokiego standardu organizacji i solidnej obsługi. Zapraszam i czekam na Was!